wz

Změny v pravidlech od 1. 1. 2019

Pro žákovské kategorie jsou doporučeny chrániče trupu, které mohou být nošeny na kimonu, a ne pod karate-gi jako u kategorií dorostu, juniorů, seniorů a U21.

Starší žákyně 12-13 let mají povinné chrániče prsou. V případě, že závodnice má body protektor, chránič prsou být nemusí.

V soutěži kata mladších žáků 7-9 let se cvičí do finálové osmičky kata souběžně. Ve čtvrtfinále, semifinále, finále a v boji o bronzovou medaili cvičí každý samostatně.

Mladší žáci 7-9 let mohou opakovat kata na základě systému ABABABC. Závodník nesmí cvičit dvě stejné kata po sobě jdoucí, přičemž každou kata může cvičit maximálně 3x.

Starší žáci 10-11 let mohou opakovat kata na základě systému ABCABCD. Závodník musí cvičit alespoň tři odlišná kata po sobě jdoucí v prvních třech kolech, přičemž každou kata může cvičit maximálně 2x, dále nesmí být cvičeny dvě stejné kata po sobě jdoucí.

Starší žáci 12-13 let mohou opakovat kata na základě systému ABCDABCDE. Závodník musí cvičit alespoň čtyři odlišná kata po sobě jdoucí v prvních čtyřech kolech, přičemž každou kata může cvičit maximálně 2x, dále nesmí být cvičeny dvě stejné kata po sobě jdoucí.


Soutěžní plocha pro kumite žáků tvoří čtverec se stranami 7 metrů. Závodníci stojí uprostřed vyznačeného „červeného“ místa pro zahájení zápasu kumite oproti vyšším kategoriím, kdy stojí na okraji červeného pole.

Doba trvání zápasu kumite pro starší žáky 12-13 let a 10-11 let je 1 minuta a 30 sekund, pro mladší žáky 7-9 let je 1 minuta.

Na MČR bude v kategoriích D, J, U21 a S pouze 8 závodníků (6 z NP + 2 z kvalifikačního turnaje), u žactva bude v každé kategorii 12 závodníků (8 + 4).
Na MČR už tedy nelze postoupit přímo z krajského turnaje. Vítězové krajských kategorií se o postupová místa utkají na kvalifikačním turnaji.

Bodování na NP:
Umístění Body
1. místo 36
2. místo 24
2x 3. místo 12
2x 5. místo 6
2x 7. místo 3
Poražení čtvrtfinalisté, kteří se nedostali do repasáže 3
Ostatní závodníci, kteří vyhráli alespoň jedno utkání 2
Všichni ostatní závodníci 1


Změny v pravidlech od 1. 6. 2017

Zápasiště pro žáky: Místo dosavadních 6 x 6 metrů se upravuje na 7 x 7 metrů.
Komentář: Abyste se tam vlezli a furt nevypadávali ven.


Změny v pravidlech od 1. 1. 2017

Atoshi Baraku: Místo dosavadních 10s je 15s před koncem zápasu – toto pravidlo má znesnadňovat taktické vedení zápasu.

Senshu: Pravidlo prvního bodu. Toto se využívá, jestliže na konci zápasu je nerozhodný výsledek. V tomto případě ten, kdo získal první bod je automaticky prohlášen vítězem a není rozhodnuto prostřednictvím Hantei. V případě výsledku 0:0 nenastala situace Senshu a je zápas normálně vyhlášen na Hantei.


Změny v pravidlech od 1. 1. 2012

Bodování: Místo Ipon / Nihon / Sanbon je Yuko / Waza-ari / Ipon. Znamená to samé co dříve - jeden bod, dva body, tři body.
Komentář: No to už tady kdysi bylo. Akorát se nám to trochu pomotalo (Waza-ari bylo půl bodu, Ipon jeden). Teď ty názvy bodů nemají logiku. A ještě se to pomotalo s Judem (a mezi tím si to i Judo stačilo pomotat a tam ty názvy znamenají něco jiného).

Varování: Čukoku, Keikoku, Hansoku-čui jsou varování a nepřidělují se za ně soupeři žádné body.
Komentář: No konečně se snad přestane vítězit tím, že se „vyboduju" napomínáním.

Tresty: Hansoku, Šikaku.
Komentář: Jedná se o vyloučení, zůstává to tak, jak to bylo. Ano, takto se lze „vybodovat".

Bodování kombinací: Pokud závodník bodoval s více technikami po sobě jdoucími před Yame, bude mu uděleno vyšší bodové ohodnocení bez ohledu na pořadí, ve kterém následovaly techniky. Například je-li proveden kop po úderu rukou, budou uděleny body za kop, i když úder byl proveden jako první.
Komentář: Dobrý, tím spíš bude důvod „to na něj nasypat".

Rozdílné hodnocení soudců: Jestliže dva soudci signalizují rozdílný počet bodů pro jednoho závodníka, bude udělen nižší počet bodů. Totéž platí pro tresty. Jinak platí většinové rozhodnutí soudců (dva signalizují dva body a jeden jen jeden bod - budou uděleny dva body).

Zrušení Sai Shiai: Při nerozhodném skóre na konci zápasu nebude prodloužení o minutu, ale rozhodnutí na základě Hantei (hlasování panelu rozhodčích).

Nová definice Džogai: Opuštění zápasiště bude oznamováno pouze tehdy, pokud není způsobeno soupeřem.
Komentář: Už nebude možné bodovat tím, že někoho vykopnu nebo vystrkám ven - musí vylézt sám.

Zpřísnění trestu za filmování: Za simulaci bude uděleno minimálně Hansoku-čui.

Zpřísnění trestu za „zbabělost a pasivitu": Za útěk z boje, mrhání časem bude uděleno minimálně Hansoku-čui.

Ošetřování zraněných: Lékařské ošetření bude probíhat mimo tatami, pokud to charakter zranění umožní.
Komentář: Přímo na místě se budou křísit pouze „mrtvolky", běžní kriplíci můžou odpajdat mimo.